Co to jest dezynfekcja? – środki dezynfekujące i ich skuteczność

 

Dezynfekcja to proces mający na celu niszczenie formy wegetatywne mikroorganizmów. W potocznej mowie jest to nic innego jak proces odkażania. Głównym celem dezynfekcji jest trwała eliminacja drobnoustrojów chorobotwórczych (wirusów, bakterii, grzybów) wraz z przetrwalnikami. Skuteczna dezynfekcja zależy od 2 głównych czynników – czasu działania środka dezynfekującego oraz jego stężenia. Im dłuższy czas działania środka dezynfekującego oraz wyższy stopień jego stężenia, tym większa skuteczność jego działania.

Metody dezynfekcji i jej rodzaje

 

Niezależnie od rodzaju dezynfekcji do tej usługi wykorzystujemy metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia. Nasza oferta skierowana jest do klientów indywidualnych oraz firm. Wykonana przez nas usługa dezynfekcji zostanie poparta protokołem odbioru usługi.

Dezynfekcja zapobiegawcza

Usługa świadczona w miejscach narażonych na zakażenia przez drobnoustroje i inne mikroorganizmy. Dotyczy również często używanych przedmiotów, których czystość jest szczególnie ważna. Usługa świadczona w gospodarstwach domowych, firmach (kuchnie, stołówki firmowe, magazyny, węzły sanitarne itd.). Zabieg dezynfekcji należy wykonywać systematycznie, uwzględniając przyjęte zasady sanitrano-higieniczne.

Dezynfekcja ogniskowa

Dzielimy ją na dezynfekcję bieżącą i dezynfekcję końcową. Pierwsza z metod polega na wykonaniu usługi w miejscu występowania zakażenia np. w pomieszczeniu przebywania chorego lub zmarłego. Działanie mające na celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów chorobotwórczych – ich likwidacji w miejscu występowania. Natomiast druga polega na dezynfekcji miejsc, które mogły być podatne na zakażenie w skutek kontaktu z nosicielem mikroorganizmów np. łazienka, toaleta lub inne pomieszczenia w domu. Pamiętaj, że nosicielami drobnoustrojów mogą być również insekty oraz gryzonie.

Skuteczna dezynfekcja - czynniki

 

Skuteczne działania zmierzające do pełnej dezynfekcji zależą od 3 głównych czynników:

  1. Gatunku drobnoustrojów, ich liczebność i aktywności fizjologicznej.
  2. Właściwości chemiczne i fizyczne używanej metody dezynfekcji, stężenie, jak również czas działania.
  3. Środowisko w jakim jest wykonywana dezynfekcja – temperatura, wilgotność, skala pH oraz obecność materii organicznej.

Dezynfekcja powinna zostać wykonana przez osobę wykwalifikowaną, która przeprowadzi usługę w sposób bezpieczny dla zdrowia ludzkiego oraz otaczającego środowiska. Zaoszczędź sobie czasu i skontaktuj się z nami w celu likwidacji problemu.

Dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych i firm

 

Naszym celem jest skuteczna dezynfekcja pomieszczeń zarażonych lub podatnych na bakterie chorobotwórcze, wirusy oraz grzyby. Wszystko w trosce o zdrowie ludzi, zwierząt i zabezpieczeniu żywności. Nasze usługi dezynfekcji pomieszczeń świadczymy w gospodarstwach domowych, obiektach użytkowych oraz węzłach sanitarnych.

W celach skutecznej dezynfekcji pomieszczeń wykorzystujemy środki do dezynfekcji popartymi licznymi atestami zapewniającymi bezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego oraz zwierząt.

Dezynfekcja przykrych zapachów - deodoryzacja

 

Usuwanie – dezynfekcja nieprzyjemnych zapachów tradycyjnymi sposobami nie ma nic wspólnego ze skuteczną ich eliminacją. Jest to jedynie krótkotrwałe uporanie się z problemem. Dezynfekcja przykrych zapachów powinna zostać wykonana za pomocą deodoryzcji. Oprócz tego, że skutecznie trwale usunie niechciane zapachy, to również zniszczy ognisko bakterii, wirusów i grzybów odpowiedzialnych za powstanie odoru. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o deodoryzacji i dezynfekcji przykrych zapachów.

Deodoryzacja - usługa polegająca n usunięciu nieprzyjemnych zapachów

Intensywne i nieprzyjemne zapachy mogą powstać w wyniku: nadmiernej wilgoci, zalań, pożaru, nieczystości pochodzących od zwierzą domowych, chorób, zgonów oraz innych źródeł.

Ozonowanie – skuteczna metoda dezynfekcji

 

Ozonowanie uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji, posiadającą właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, silnie utleniające. Wykorzystywane w wielu dziedzinach życia przy pomocy generatorów ozonu. Najczęściej spotykane przy:

  • likwidacji roztoczy kurzu (skuteczne dla alergików),
  • dezynfekcja miejsc schronienia zwierząt: obory, stajnie, kurniki, schroniska dla zwierząt, środki transportu do ich przewożenia itd.,
  • dezynfekcja miejsc związanych z produkcją i przechowywaniem żywności: piekarnie, mleczarnie, zakłady przemysłu spożywczego, cukiernie, browary itd,
  • dezynfekcja miejsc związanych z branżą medyczną: sal chorych, urządzeń i sprzętu medycznego, środków transportu chorych itd.,
  • dezynfekcja miejsc związanych z przechowywaniem dokumentów archiwalnych oraz bibliotek,
  • dezynfekcja miejsc ujęć wody pitnej,
  • likwidacja zagrzybień ścian.

Sprzątanie po zmarłym - dezynfekcja w Twoim domu

 

Dezynfekcja po zgonie to proces związany z działaniem fizycznym, chemicznym oraz biologicznym. Skuteczne metody sprzątania po zmarłym zależą od kilku czynników takich jak: miejsca zgonu, okoliczności śmierci denata, stanu technicznego pomieszczenia.

Sprzątanie po zmarłym bez fachowej wiedzy i braku odpowiednich środków chemicznych może być bardzo niebezpieczne dla osób, które będą przebywały oraz zamieszkiwały miejsce, w którym przebywało ciało denata.

Dezynfekcja wielkopolska, dolnośląskie i opolskie

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o dezynfekcji skontaktuj się z nami. Nasze wieloletnie doświadczenie jest gwarancją fachowo wykonanej usługi. Dezynfekcję wykonujemy na terenie miast Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Turek, Sieradz, Ostrzeszów, Kępno, Milicz, Pleszew, Jarocin, Rawicz, Poznań, Środa Wielkopolska, Śrem, Wrocław, Kluczbork, Oleśnica, Opole, Brzeg, Wieluń.

Nie czekaj i zadzwoń do nas