Jak skutecznie pozbyć się karaluchów? Skuteczne metody zwalczania
Karaluchy należą do tej grupy owadów, które budzą największe obrzydzenie podczas ich napotkania przez ludzi. Trudno jest się temu dziwić, gdyż najczęściej spotykamy je w mało przyjaznym otoczeniu, ale i sam wygląd nie zachęca do ich „pogłaskania”. Chcesz się dowiedzieć jak skutecznie pozbyć się karaluchów ze swojego otoczenia?
Wiedz, że doskonale trafiłeś. Zaprezentujemy Tobie skuteczne metody zwalczania karaluchów. Ponadto nieco o nich opowiemy. Dzięki temu dowiesz się dlaczego znalazły się prawdopodobnie w Twoim otoczeniu. Tym samym zadbasz o profilaktyczne rozwiązania, które raz na zawsze rozwiążą problem z owadami w postaci karaluchów.
Jak wygląda karaluch i co to jest?
Nie jesteśmy w stanie opisać Tobie wszystkich gatunków karaluchów, a to z uwagi na fakt, że jest ich aż… 4000. Na szczęście lub nieszczęście w Polsce występuje tylko kilkanaście z nich, a najpopularniejszymi odmianami są prusaki oraz karaczany wschodnie.
To właśnie te gatunki najczęściej można spotkać w naszym otoczeniu. Pomimo tego, że żyją w grupach potrafią przez długi czas pozostawać niezauważone. Nocny tryb życia oraz gnieżdżenie się w ciemnych, wilgotnych zakamarkach sprawia, że często ich odkrycie bywa dla nas małym szokiem.
Karaluchy w Polsce mają 2-3 cm długości oraz posiadają charakterystyczne czułka, które bywają dłuższe od tułowia. Dorosłe osobniki posiadają skrzydła, ale ich nie wykorzystują. Ruch karaluchów jest bardzo szybki i nie bez powodu uważane są za jedne z najbardziej żwawych owadów. Do pożywienia nie potrzebują zbyt wiele. Są w stanie przeżyć nawet 40 dni bez pożywienia. Najczęściej żywią się resztkami pokarmu, dlatego często gnieżdżą się przy śmietnikach.
Trutka na karaluchy – tradycyjne i najprostsze rozwiązanie
Trutka na karaluchy to najprostsza, ale wcale nie najmniej skuteczna metoda zwalczania karaluchów. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się złapać karaluchy. Producenci oferują trutki w ciekłej, żelowej oraz stałej.
Działanie trutki na karaluchy jest bardzo proste. W zależności od wskazań producenta trutka umieszczana jest wraz z przynętą. Wabik pozwoli ściągnąć owady, które w kontakcie z trutką zostają otrute toksynami. Pod żadnym pozorem nie powinno korzystać się z tego typu rozwiązania, jeżeli w pomieszczeniu znajdują się zwierzęta domowe np. psy i koty.
Atutem tego typu trutek jest fakt, że nie każdy karaluch musi mieć bezpośredni kontakt z trucizną. Wystarczy, że pojedyncze osobniki zostaną otrute, a po powrocie do kryjówki rozniosą trutkę, dzięki czemu po upływie określonego czasu całe stado wyginie.
Fumigacja karaluchów – owadobójcze środki
Metoda fumigacji karaluchów jest niezwykle skuteczna w sytuacji, w której mamy do czynienia z bardzo dużą ilością osobników. Wówczas wykorzystywane są środki owadobójcze używane przez profesjonalne firmy zwalczające tego typu owady.
Metoda oprysku – z wykorzystaniem roztworu
Oprysk wykorzystywany jest w mieszkaniach, w domach, obiektach gastronomicznych oraz usługowych. W tym celu należy przygotować roztwór zgodnie z zaleceniami producenta w instrukcji lub na etykiecie. Następnie należy rozprowadzić sporządzoną miksturę do miejsc, gdzie gnieżdżą się karaluchy, skąd pobierają pokarm lub też w miejscach, gdzie widoczne były ślady ich wędrówek.