TELEFON KONTAKTOWY (+48) 512-322-215
Sklep Stacjonarny

Sklep INSEKTserwis,
ul. Grabowska 29a,
pawilon 11 ( targowisko Witosa )

Biuro

ul. Chłopickiego 31,
63-400 Ostrów Wielkopolski

Jak pozbyć się kuny? Skuteczne rozwiązania!

Jak pozbyć się kuny? Poznaj skuteczne rozwiązania

Kuny na poddaszu to odwieczny problem mieszkańców domów jednorodzinnych. Bardzo często jest tak, że domownicy dosyć późno dowiadują się, że w swoich wnętrzach mają dzikiego lokatora. Wszystko z uwagi na nocny tryb życia tego intruza. Ich obecność w naszym otoczeniu wiązać się może ze sporymi stratami finansowymi. Pogryzione kable, zniszczone instalacje, czy nieprzyjemny zapach w domu. To tylko przykład szkód jakie mogą się pojawić z ich obecnością. Jak pozbyć się kuny? Poznaj nasz poradnik skutecznych sposobów likwidacji opisanego problemu.

Jak wygląda kuna domowa?

Jak wygląda kuna domowa? Wielu z Was zapewne o niej słyszało, ale nigdy wcześniej jej nie widziało. Kuna domowa jest ssakiem drapieżnym, która za miejsce swojego życia lubi upodobać sobie ciepłe, suche oraz bezpieczne miejsca do życia. Bardzo często spotkać ją można w pustostanach i innych obiektach, które są rzadko odwiedzane przez człowieka (budynki gospodarcze, szopy, strychy, magazyny).

Jak rozpoznać kunę? Może mieć on barwę szaty przypominającą kolor ciemnobrązowy, a po barwie szarej kończąc. Niewątpliwie charakterystycznym elementem jest biały pasek, przypominający nieco krawat. Zdarza się jednak, że któryś z gatunków nie będzie go posiadał.

Kuna domowa ma około 50 cm długości (bez ogona). Charakterystyczne są jej łapy, które posiadają miękką poduszkę. To właśnie dzięki niej po cichu mogą przemieszczać się w nocy. To właśnie wtedy poluje na swoje ofiary w postaci ptaków, czy innych gryzoni. Żywi się również ptasimi jajami oraz pokarmem pochodzenia roślinnego.

Różnice pomiędzy kuną domową a leśną

W Polsce wyróżniamy dwa gatunki kun – kuny domowe oraz kuny leśne. W cieplejszych krajach można spotkać również inne odmiany. Jakie są zatem pomiędzy nimi różnice? Kuna leśna jest znacznie większa. Ponadto nie posiada charakterystycznego białego paska na klatce piersiowej. W tym miejscu posiada plamę na szyi w kolorze żółto – pomarańczowych. Ponadto ma bardziej owłosione łapki, a kolor futra uzależniony jest od pory roku. W okresie letnim będzie krótko i matowe, a zimą puszyste i niezwykle błyszczące.

Jakie są skuteczne sposoby na kunę?

Poznaj nasze sprawdzone sposoby na kuny. Posiadamy bogate doświadczenie w walce z tymi drapieżnymi ssakami, które potrafią uprzykrzyć życie nawet z najbardziej wyrozumiałym osobom. Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 skuteczne metod zwalczania kun oraz poradę, którą warto wziąć sobie do serca.

Preparaty zapachowe na kuny

Kuny posiadają bardzo dobry węch, co można wykorzystać w skutecznej walce z nimi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, ale przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z instrukcją wykorzystywania oraz zapytać specjalistów o poradę. Naturalnym rozwiązanie i odstraszaczem są też psy. Kuny nie znoszą ich zapachu. Jeżeli słyszeliście o metodach na kostkę zapachową do WC, to z góry Wam mówimy, że to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza.

Żywołapka na kuny

W tym przypadku metoda będzie skuteczna jeżeli wykażemy się cierpliwością. Pozostawiając żywołapkę np. na strychu musimy mieć świadomość, że niechciany lokator musi oswoić się z zapachem nowego przedmiotu oraz wabika znajdującego się w środku. Ponadto rozwiązanie nie będzie skuteczne jeżeli pozostawimy po sobie zapach ludzki.

Odstraszacz dźwiękowy na kuny

Odstraszacz na kuny w postaci dźwiękowej ma jedną wadę. Kuna prędzej, czy później przyzwyczai się do emitowanego dźwięki i nic sobie nie będzie robiła. Warto pamiętać, że coś co może odstraszyć kuny może również działać niestety na inne zwierzątka w domu.

Elektryczny pastuch na kuny

To rozwiązanie wydaje się być najmniej popularne, ale jest skuteczne. Elektryczny pastuch sprawdzi się np. przy rynnach, gdzie da do zrozumienia gryzoniom, że tędy nie ma dla nich drogi przemieszczania się.

Profilaktyczne rozwiązywanie problemów z kunami

My mamy dla Was jedną małą i skuteczną poradę. Idealnie wpisuje się w powiedzenie – „Mądry Polak po szkodzie”. Warto już w momencie budowy nowego domu zadbać o zabezpieczenie poddasza. W jaki sposób? Wystarczy np. zamontować kratki we wlotach wentylacyjnych. To tylko jeden z przykładów. Firmy budowlane oraz projektanci mają wiele sprawdzonych patentów do zabezpieczania obiektów przed kunami oraz innymi dzikimi lokatorom.

Pamiętajcie również, że kuny są pod ochroną w Polsce. Po ich ewentualnym złapaniu należy je jak najdalej wywieźć od domu, ponieważ wypuszczone w jego pobliżu, bardzo szybko do niego wrócą.