Jak przygotować basen do sezonu i zadbać w jego trakcie?

Jak przygotować basen do nowego sezonu? Podpowiadamy!

Przed nami wiosna, a kto wie, czy nawet nie letnie temperatury już w maju. Prawdopodobnie wielu z Was zmuszonych będzie w tegoroczne wakacje ograniczyć się do organizacji stref relaksu w swoich ogrodach. Jeżeli posiadasz basen, to zapewne jesteś już myślami na spędzaniu wielu wolnych chwil w wodzie. Zanim jednak nadejdą upały, a Ty wraz z najbliższymi będziesz planować skoki do basenu, to wiedz, że przed rozpoczęciem nowego sezonu należy go odpowiednio przygotować. W tym celu nie wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa z dowolnym płynem do czyszczenia. Chcąc zapewnić sobie i swoim bliskim najwyższy stopień bezpieczeństwa, przeczytaj proszę ten poradni, a w przypadku pytań skontaktuj się z nami i zamów specjalistyczną usługę dezynfekcji basenu.

Pierwszy rozruch basenu po zimie

Pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać przed rozpoczęciem nowego sezonu jest sprawdzenie stanu technicznego basenu, niezależnie od tego, czy jest on o konstrukcji stałej, czy tymczasowej. Ponadto sprawdź również stan urządzeń typu pompa wody oraz filtr. W przypadku wystąpienia usterek lub zabrudzeń na filtrze, należy je usunąć. W przypadku stosowania filtrów piaskowych należy sprawdzić stan złoża, a ewentualne niedobory uzupełnić.

W przypadku zlokalizowania obecności starej wody należy ją spuścić i dokładnie umyć ściany i dno niecki. Najodpowiedniejszy preparat przeznaczony do mycia basenu to ALKASOL RAND. Podczas czyszczenie ścian basenu należy uważać, żeby nie uszkodzić folii basenowej. Gdy niecka zostanie dokładnie wyczyszczona, możesz przystąpić do napełnia jej świeżą wodą.

Preparat do czyszczenia basenu ALKASOL RAND

 Skontaktuj się z nami i zamów produkt oraz poznaj sposób jego wykorzystywania

Uzdatnianie wody basenowej po napełnieniu basenu

Zanim jeszcze wskoczysz do basenu i zaczniesz relaksować się po całym dniu lub tygodniu pracy, pomyśl również o uzdatnieniu wody. Nie masz pewności, czy woda z miejskich wodociągów, a tym bardziej ze studni nie zawiera szkodliwych substancji, które w końcowym rezultacie mogą zaważyć na stanie Twojego zdrowia. Uzdatnianie wody należy przeprowadzić w 2 krokach:

Wyregulowanie odczynu Ph wody w basenie

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest wyregulowanie odczynu pH wody do poziomu 7,0-7,4. Do tego celu służą preparaty ALKASOL PLUS lub CALCID MINUS.

ALKASOL PLUS

CALCID MINUS

 Skontaktuj się z nami i zamów produkt oraz poznaj sposób jego wykorzystywania

Dezynfekcja właściwa wody w basenie

Po ustaleniu optymalnego odczynu Ph wody przystępujemy do szokowej dezynfekcji wody – ten etap powinien trwać minimum kilka dni. Szokową dezynfekcję wody można wykonać na dwa sposoby: metodą chlorową wykorzystując do tego celu preparaty EXTRA CHLOR lub TRIOCHLOR wg dawek podanych na etykiecie produktu, lub metodą aktywnego tlenu z wykorzystanie m preparatu DEZACID VR GANULAT lub TABLETS również wg dawek zalecanych w instrukcji stosowania preparatu. Obieg wody należy włączyć w celu równomiernego rozprowadzenia środków dezynfekcyjnych i zdezynfekowania całego układu. Po kilku dniach przechodzimy do stosowania środków dezynfekcyjnych w standardowych dawkach. W tym momencie należy również zabezpieczyć wodę przed rozwojem glonów(alg) stosując preparat AQUA BIOCYD G-1 lub AQUA BIOCYD G-1/R. Od momentu stosowania środków dezynfekcyjnych w dawkach standardowych zaczynamy stosować preparat do klarowania wody ALKASOL FLOK 102.

AQUA BIOCYD G-1

AQUA BIOCYD G-1/R

 Skontaktuj się z nami i zapytaj o dostępność wszystkich wymienionych produktów w tym akapicie

Prawidłowa pielęgnacja wody w basenie

Aby z przyjemnością korzystać z naszego basenu należy systematycznie pielęgnować wodę by była krystalicznie czysta i bezpieczna dla nas i naszych dzieci. Codziennie wraz z kąpiącymi się a także z otoczenia do wody przedostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia . Nie pielęgnowana woda w krótkim czasie stałaby się siedliskiem do rozwoju mikroorganizmów.

Prawidłowa pielęgnacja wody przebiega w 4 etapach:
ETAP 1: Regulacja pH
ETAP 2: Dezynfekcja wody
ETAP 3: Zapobieganie rozwojowi alg i ich likwidowanie.
ETAP 4: Koagulacja czyli klarowanie wody

Przed przystąpieniem do pielęgnacji wody w naszym basenie należy pamiętać że:

Podczas stosowania chemikaliów należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących sposobu użycia oraz bezpiecznego stosowania.

Preparaty chemiczne należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci!

Preparaty przeznaczone do uzdatniania wody oraz utrzymania czystości należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w dawkach zalecanych przez producenta. Zmniejszenie lub zwiększenie dawek może przynieść niepożądane rezultaty.

Nigdy nie mieszać stężonych środków chemicznych !!!

Jak prawidłowo dbać o wodę w basenie

1. Regularnie czyścić dno i ściany basenu.

2. Do mycia stosować preparaty przeznaczone do mycia basenów oraz takie, które mogą mieć kontakt z wodą basenową.

3. Preparaty chlorowe dodawać do bojek pływających. Nigdy nie wrzucać bezpośrednio do basenu, gdyż duże stężenie chloru może trwale odbarwić folię basenową.

4. Podczas dozowania środków dezynfekcyjnych włączyć pompę obiegową by zapewnić równomierne rozprowadzenie środków w basenie.

5. Zanieczyszczenia stałe, które przedostały się do wody basenowej należy natychmiast usunąć ( mogą spowodować odbarwienia folii lub jej uszkodzenie).

6. Ostrożnie stosować środki do dezynfekcji. Zawsze należy stosować preparaty zgodnie z zaleceniami producenta.

7.Przed użyciem zawsze trzeba zapoznać się z oznaczeniami bezpieczeństwa umieszczonymi na opakowaniu.

8. Preparaty należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

9. Nigdy nie mieszać ze sobą preparatów w formie stężonej.

Jak zadbać o basen podczas dłuższej nieobecności?

W przypadku gdy musimy pozostawić basen na dłuższy okres bez opieki (minimum 7 dni) należy podjąć odpowiednie kroki by dodatkowo zabezpieczyć wodę basenową. W tym celu do bojek dozujących dodajemy dodatkową porcję środków dezynfekcyjnych, po wcześniejszym wyregulowaniu poziomu pH. Zmniejszamy częstotliwość filtrowania o połowę. Dodatkowo zabezpieczamy wodę przed rozwojem glonów szokową dawką preparatu AQUA BIOCYD G-1 lub AQUA BIOCYD G-1/R.

AQUA BIOCYD G-1

AQUA BIOCYD G-1/R

 Skontaktuj się z nami i zapytaj o dostępność wymienionych produktów