TELEFON KONTAKTOWY (+48) 512-322-215
Sklep Stacjonarny

Sklep INSEKTserwis,
ul. Grabowska 29a,
pawilon 11 ( targowisko Witosa )

Biuro

ul. Chłopickiego 31,
63-400 Ostrów Wielkopolski

Jak skutecznie pozbyć się gryzków i psotników z domu

Jak wyglądają gryzki i czym są?

Gryzki potocznie nazywane również psotnikami są drobnymi owadami o charakterystycznej i delikatnej budowie ciała. Nie występują w jednej barwie. Spotkać je możemy w kolorze szarym, żółtym oraz ciemnobrązowym.

O samej budowie ich ciała można powiedzieć, że głowa względem całego ciała wydaje się dość duża. Ich oczy są wypukłe i dobrze rozwinięte. Elementem charakterystycznym są czułki, składające się od 13 do 27 członków. Gryzki mają małe skrzydełka, ale nie są owadami latającymi. Na przestrzeni lat na krótkim tułowi psotników można zaobserwować zredukowany rozmiar wspomnianych skrzydełek oraz niewielkich wyrostów i łusek.

Rozwinięte odnóżka umożliwiają im swobodne przemieszczanie się. Znane są gatunki charakteryzujące się zgrubiałymi udami. Takie same występują u owadów skaczących. Stopy gryzków składają się z dwóch lub więcej członów i dwóch pazurków.

Skąd się wzięły gryzki?

Trudno określić pierwotne pochodzenie gryzków, ale przyjmuje się, że przywędrowały do Europy z Afryki wraz z rozwojem handlu międzynarodowego. Wyodrębnić można bardzo wiele gatunków, a te które znane są nam z przydomowej obecnością stanowią tylko niewielką część. Naturalnym środowiskiem psotników są lasy. W tej lokalizacji szczególnie upodobały sobie ściółkę leśną lub na korze drzewnej.

Jak długo żyją gryzki?

Średnia żywotność gryzków w zależności od gatunki mieści się w przedziale od 6 miesięcy do nawet roku. Samica jest w stanie złożyć nawet 200 jajek. Nie ma również problemu z kilkurazowym złożeniem jajek w ciągu swojego krótkiego życia. Jaja przyklejone są do stabilnego podłoża, a niekiedy w celach bezpieczeństwa przykryte resztkami pokarmu.

Jaja gryzków wydają się dosyć duże porównując z budową ciała samicy. Rozwój gryzków uzależniony jest od zawartości witamin w pożywieniu. Ich znikoma ilość lub brak może doprowadzić do zahamowania prawidłowego rozwoju i w konsekwencji zakończyć żywot gryzka.

Gryzek w lesie

Gryzki w domu? Jak żyją i co jedzą?

W naszych domach oraz mieszkaniach najczęściej spotykanymi gryzkami są te z gatunku Trogidea. Najczęściej ich ruch zaobserwować można na ścianach oraz w ciemnych suchych zakamarkach. Idealnym miejsce do bytowania gryzków są spiżarki i wszelkie miejsca, gdzie składowane jest pożywienie.

Mimo wszystko gryzki żywią się najczęściej pyłkami kwiatów, jajami innych owadów, szczątkami organicznymi oraz ziarnami. Bez pożywienia potrafią przeżyć nawet 2 miesiące, ale brak wartościowego pokarmu negatywnie wpływa na ich prawidłowy rozwój.

Czy gryzki przenoszą choroby?

Gryzki wbrew pozorom nie są bardzo szkodliwe dla samego człowieka, ale ich obecność może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Faktycznie psotniki posiadają rozbudowane narządy gębowe, ale zamiast do gryzienia przeznaczone są do rozdrabniania żywności.

Ponadto ważna informacja. Gryzki nie przenoszą bezpośrednio chorób. Jednak z racji swojego bytowania wśród natury i żywienia się pyłkami mogą przenosić alergeny. Ich pojedyncza obecność jest dla człowieka wręcz niezauważalna. Problem uwidacznia się kiedy zaczyna być ich więcej i zanieczyszczą nasiona zbóż, ryżu, maki.

Psotniki potrafią znaleźć sobie w przestrzeni domowej alternatywny pokarm. Może to być np. klej pod tapetą, celuloza z książek lub też inne martwe owady.

Gryzek

Skuteczne metody zwalczania gryzków – poznaj wszystkie

Poznaj sprawdzone metody zwalczania gryzków, które naruszają Twój mir domowy. Poznaj sprawdzone metody, rekomendowane przez specjalistów z INSEKTserwis. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zwalczaniu najtrudniejszych owadów. Dlatego obecność gryzków nie stanowi dla nas większego wyzwania.

Profilaktyczne zapobieganie obecności gryzków

Zanim zaczniesz walczyć z gryzkami warto pomyśleć o profilaktyce, która uchroni Ciebie przed występowaniem psotników oraz innych tego typu owadów. Gryzki doskonale kryją się w szczelinach, ciemnych zakamarkach oraz miejsca o wysokiej wilgotności. Już teraz powinieneś przeprowadzić mały przegląd swoich wnętrz i zlikwidować wszelkie tego typu usterki. Wówczas znacząco zmniejszysz ryzyko występowania gryzków. Oprócz wspomnianego przeglądu warto zadbać o wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie podłóg i ciemnych zakamarków.

Wilgoć na ścianie

Środki i preparaty do zwalczania gryzków

Na rynku dostępnych jest bardzo duża ilość preparatów przeznaczonych do skutecznego zwalczania gryzków i innych tego typu insektów. Warto jednak zapytać o poradę specjalistów, gdyż nieskuteczne ich zwalczenie może doprowadzić do zwiększenia się populacji. Dostępne są również płytki działające jak pułapki, ale w tym przypadku ważny jest czas. Pułapka nie będzie tak skuteczna, jak rozpylony preparat.

Metoda zamgławiania ULV w zwalczaniu gryzków

Metoda zamgławiania ULV sprawdzi się w momencie kiedy populacja gryzków będzie trudna do zlikwidowana. Zabieg powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalną firmę DDD – np. specjalistów z INSEKTserwis. Jest to w pełni bezpieczna czynność. Ważny jest tutaj trwały efekt, który wyeliminuje wszystkie szkodniki i tym samym uniemożliwi im rozwój populacji. Dzięki metodzie zamgławiania środek dotrze do wszystkich trudnodostępnych miejsc.

Usuwanie wilgoci – metoda w zwalczaniu gryzków

Wspomniana metoda zamgławiania jest skuteczna, ale po jej wykonaniu warto również zastanowić się nad przyczyną obecności gryzków w przestrzeni mieszkalnej. Wówczas konieczne jest usunięcie wszelkich zawilgoconych miejsc, które są idealnym siedliskiem do bytowania gryzków. Jest to również niebezpieczna okoliczność do prawidłowego rozwoju patogenów chorobotwórczych (grzybów oraz pleśni). W tym przypadku zalecamy wykonanie ozonowania.

Ozonowanie

Masz problem z gryzkiem? Koniecznie skontaktuj się z nami.