Owady błonkoskrzydłe – usuwanie os, pszczół, szerszeni, trzmieli

Jak usunąć gniazda oraz roje owadów błonkoskrzydłych?

Owady błonkoskrzydłe dla wielu z nas kojarzą się pożyteczną pracą, którą wykonują dla naszego wspólnego środowiska. Niestety problem zaczyna się w momencie kiedy owady błonkoskrzydłe zaczynają ingerować w nasze otoczenie.

Większość owadów błonkoskrzydłych może źle odczytać nasze intencje wobec nich i wyrządzić wiele szkód w postaci użądlenia. Najczęściej skończy się to nieprzyjemnymi, czerwonymi placami na naszym ciele, ale w przypadku osób uczulonych taki kontakt z owadami może doprowadzić nawet do długotrwałej hospitalizacji lub śmierci.

Najpopularniejsze owady błonkoskrzydłe występujące w Polsce

Owady błonkoskrzydłe na świecie występują pod liczbą kilkunastu tysięcy gatunków. Oczywiście stopień ich zagrożenia dla człowieka jest bardzo zróżnicowany. Warto jednak pamiętać, że są to bardzo pożyteczne stworzenia, bez których mielibyśmy problem funkcjonować. Poniżej prezentujemy 4 najpopularniejsze gatunki, które występują w Polsce:

Pszczoła Miodna

Długość ciała od 1,3 do 1,5 cm. Królowa około 2 cm. Cechy charakterystyczne to duże haczyki na żądle, bardzo często pozostają w ciele człowieka. Pszczoła po oderwaniu swojego odwłoku odlatuje i ginie. W woreczku jadowym znajduje się około 0,3 mg jodu. Życie człowieka może być zagrożone przy około 500 użądleniach. Nie atakują bez powodu.

Szerszeń Europejski

Długość ciała do około 3,5 cm. Długie żądła, które powodują większy ból, niż w przypadku pszczoły. Szerszenie nie pozostawiają w ciele człowieka żadnych haczyków, dzięki czemu swobodnie odlatują i nie giną. Szerszenie nie są agresywne. Najczęściej unikają kontaktu z ludźmi.

Trzmiel Leśny

Długość cała od 1,1 cm u robotnic i do 1,7 cm u królowych. Charakterystyczne długie, ostre żądła, które po użądleniu nie pozostają w ciele człowieka. Trzmiele są owadami łagodnymi, nie atakują bez powodu.

Osa Pospolita

Długość ciała od 1 cm u robotnic i do 1,8 u królowych. Żądła bez haczyków, owad może użądlić kilkukrotnie. Osy nie atakują bez powodu, ale z ciekawości mogą zbliżyć się do człowieka.

Zasady zgłaszania rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych do straży

Wiele osób błędnie uważa, że każde zagrożenie związane z występowaniem rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych można zgłosić straży pożarnej. Oczywiście jest to możliwe i dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. Warunkiem najistotniejszym jest to, że trzeba wykazać bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Sama ich obecność takowym zagrożeniem nie jest. Oczywiście jest, ale ich gniazdo np. na drzewie kilka metrów od domu nie zobowiązuje straży do podjęcia działania. Straż sama może zasugerować nawiązanie kontaktu z firmą świadczącą usługi w zakresie deratyzacji np. INSEKTserwis w Ostrowie Wielkopolskim i w okolicach.

Jakie informacje o owadach przekazać straży lub firmie INSEKTserwis:

  1. Rodzaj owadów o ile jesteśmy w stanie je sklasyfikować,
  2. Miejsce ich usytuowania, jaki jest dostęp do roju lub gniazda, obiekt, które go zdarzenie dotyczy,
  3. Czy w obiekcie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności czy przebywają w nim grupy dzieci (przedszkola, szkoły) lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Jak bezpiecznie zachować się przy owadach błonkoskrzydłych?

  1. Nie należy zbliżać się do roju lub gniazda na odległość mniejszą niż 20 metrów na terenie otwartym.
  2. W przypadku obiektów zamkniętych należy opuścić natychmiast pomieszczenie oraz zamknąć za sobą drzwi.
  3. Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazd.
  4. Nie należy w żadnym stopniu drażnić owadów, które mogą zacząć się bronić.
  5. Należy ostrzec inne osoby, które mogłoby zbliżyć się do zagrożenia.
  6. Należy poinformować straż pożarną, która oceni ryzyko.
  7. W przypadku odmowy przyjęcia zgłoszenia należy skontaktować się z firmą INSEKTserwis, która dysponuje wieloletnim doświadczeniem oraz profesjonalnym sprzętem do rozwiązywania tego typu problemów.

Czynniki wpływające na wzrost zagrożenia ze strony owadów błonkoskrzydłych

  1. Ciepła pora roku – zwiększone występowanie od maja do września.
  2. Jedzenie lub picie na wolnym powietrzu – szczególnie słodkich rzeczy.
  3. Używanie kosmetyków o słodkawym zapachu.
  4. Prowadzenie prac w ogrodzie, szczególnie przy kwiatach.
  5. Bliskość parków i lasów z terenami zamieszkałymi.

Skuteczna likwidacja gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych z firmą INSEKTserwis

Jeżeli w Twoim otoczeniu pojawił się omawiany problem, nie czekaj i skontaktuj się z nami. Gwarantujemy profesjonalną usługę skutecznej likwidacji gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych. Przeprowadzamy bezpieczną deratyzację na terenach otartych oraz w obiektach zamkniętych. Koniecznie skontaktuj się z nami.