Skuteczne metody ochrony przed ptakami

Ptaki dla wielu z nas symbolizują nadchodzącą wiosnę, z którą wszystko budzi się do życia. W drugą stronę symbolizują również nadchodzącą zimę, kiedy w chłodniejsze, jesienne dni zaobserwować można całą masę ptaków lecącą w poszukiwaniu cieplejszych miejsc do życia. Coś co dla jednych może wywołać uśmiech na twarzy, dla innych może być prawdziwym utrapieniem. Obecność ptaków niesie ze sobą również wiele zagrożeń. Zniszczone elewacje budynków, dachów, balkonów oraz innych elementów architektonicznych to tylko najbardziej widoczne zagrożenia. Zanieczyszczenia o charakterystycznym, nieprzyjemnych zapachu mogą nieść ze sobą również niebezpieczeństwo w postaci występowania patogenów chorobotwórczych.

Skąd w ogóle wzięły się ptaki w naszym otoczeniu? Od zawsze było wiadomo, że z obecnością ptaków związane były, lasy, parki i inne miejsca oddalone od naszego życia. Po części człowiek sam zaprosił ptaki do środowiska miejskiego. Najlepszym przykładem niech będzie ich dokarmianie na miejskich starówkach. Czy widzieliście jak wygląda kostka brukowa na rynku w Krakowie? A w jakim stanie są Sukiennice? Ptaki dobrze poczuły się w naszym otoczeniu. Jest im zdecydowanie łatwiej odnaleźć bezpieczne, osłonięte przed wiatrem i deszczem miejsca do zamieszkania.

Jak zabezpieczyć się przed ptakami zgodnie z prawem?

Najłatwiejszym sposobem dla wielu wydaje się być usunięcie gniazda z ptaków z naszego otoczenia. Są jednak 2 powody, dla których nie zawsze jest to możliwe. Bardzo często ptaki tak upodobały sobie nową lokalizację, że natychmiast przystąpią do odbudowy gniazda. Drugi powód to Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody możliwe jest usuwanie ptasich gniazd zarówno z budek jak i obiektów budowlanych, jeśli brak jest rozwiązań alternatywnych oraz przy założeniu, że nasze działania nie są szkodliwe dla populacji chronionych gatunków od dnia 16 października do końca lutego. Co zatem zrobić w takiej sytuacji. Zalecamy kontakt z firmą INSEKTserwis.

Skuteczne metody odstraszania ptaków

Na rynku pojawia się co raz to więcej rozwiązań do walki z ptakami w naszym otoczeniu. Są to rozwiązania skuteczne oraz takie, które w żadnym stopniu nie wyrządzą im krzywdy. Ponadto każdą z metod możemy dopasować do warunków architektonicznych i możliwości ulokowania rozwiązania.

Kolce na ptaki – najpopularniejsza metoda odstraszania ptaków

Wydaje się, że kolce na ptaki to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod odstraszania ptaków w krajach Unii Europejskiej. Trudno się temu dziwić, gdyż kolce skutecznie odstraszają ptaki oraz uniemożliwiają im gniazdowanie. Warto jednak mieć na uwadze, że produkt – produktowi nierówna oraz nie rekomendujemy wykonania ich samodzielnie. Zalecamy wybór z poliwęglanowej postawy, która odporna będzie na zmienne warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, wysokie temperatury). Druty kolców powinny być wykonane ze sprężystych, metalowych prętów ze stali kwasoodpornej. System modułowy umożliwia natomiast dowolną konfigurację elementów pod specyfikę miejsca montażu. Ich poprawny montaż jest gwarantem sukcesu i skutecznego odstraszenia ptaków. W firmie INSEKTserwis oferujemy również pomoc przy montażu kolców do odstraszania ptaków.

Spirale przeciw ptakom – alternatywa dla kolców

Alternatywą dla pierwszej z opisanych metod są spirale zabezpieczające parapety, barierki, krawędzie dachów, rynny. Ich działanie jest identyczne jak wspomnianych kolców, ale nie zawsze jest możliwe zastosowanie pierwszej metody. W tym przypadku ptaki również mają skutecznie uniemożliwione siadania oraz gniazdowanie we wspomnianych miejscach.

Siatki na ptaki – skuteczne zabezpieczenie wnęk

Siatki zabezpieczające przed ptakami doskonale sprawdzają się przy zabezpieczeniu wszelkich wnęk, narożnych elewacji oraz konstrukcji dachowych. Można powiedzieć, że są dopełnieniem dwóch wcześniej pisanych metod. Zalecamy wybór siatek wykonanych polietylenu, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Przy wyborze tej metody koniecznie należy również zwrócić uwagę na rozstaw oczek tak, aby nie okazało się, że są one zbyt dużo i ptaki mimo zabezpieczeń są w stanie odnaleźć miejsce do osiadania oraz gniazdowania. Na rynku obecnie dostępne wyróżnić można siatki na ptaki w formie gotowych zestawów do montażu lub tych wykonywanych na zamówienie.

Dźwiękowe oraz ultradźwiękowe odstraszacze ptaków

Najbardziej nowoczesne i zaawansowane urządzenia do odstraszania ptaków. Ich działanie polega na emisji dźwięków i odgłosów, których ptaki nie lubią. Najczęściej są to dźwięki jastrzębi, sokołów, orłów, czy sów. Alternatywnie emitowane mogą być ultradźwięki, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Warto jednak przy tej metodzie dobrze zapoznać się z urządzeniem oraz opiniami innych klientów, ponieważ na rynku obecnych jest wiele modeli, które zdecydowanie nie spełniają swoich funkcji.

Wizualne metody odstraszania ptaków – naklejki na szybę i straszaki

W tym przypadku rozwiązań jest bardzo dużo, a niektóre z nich jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są makiety lub figury ptaków drapieżnych. Usytuowane w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się ptaki z większym lub mniejszym powodzeniem starają się spełnić swoją rolę. Innym rozwiązaniem są holograficzne odblaskowe taśmy, które odbijają promienie świetlne rażąc wzrok ptaków. Metoda ta sprawdzi się jednak tylko za dnia. Generalnie musimy otwarcie przyznać, że pomimo pomysłowości producentów wspomniane metody wizualne bardzo często niestety nie spełniają swoich oczekiwań.

Kompatybilne i uzupełniające się metody odstraszania ptaków

Nasze wieloletnie doświadczenie w firmie INSEKTserwis pozwoliło nam wypracować zdanie, że na dobór skutecznej metody odstraszania ptaków ma wiele czynników. W pierwszej kolejności należy zlokalizować źródło i rodzaj problemu, a następnie dobrać odpowiednią metodę działania. Bardzo często ze względu na specyfikę problemu zalecamy łączenie kompatybilnych ze sobą metod. W takiej sytuacji mamy pewność, że skutecznie odstraszymy ptaki i oszczędzimy sobie nerwów, czasu oraz zabezpieczymy się przed stratami materialnymi w postaci np. zniszczeń na elewacjach budynków.

Warto pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. zakazuje się umyślnego zabijania, oraz okaleczania i chwytania zwierząt objętych ochroną, ale także zakazuje się m.in. umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt. W szczególnych przypadkach można ubiegać się o zezwolenie na płoszenie zwierząt od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w przypadku braku rozwiązań alternatywnych).

Masz pytania? Koniecznie skontaktuj się z nami. Firma INSEKTserwis to profesjonalizm oraz nieograniczone możliwości skutecznego i bezpiecznego odstraszania ptaków.