TELEFON KONTAKTOWY (+48) 512-322-215
Sklep Stacjonarny

Sklep INSEKTserwis,
ul. Grabowska 29a,
pawilon 11 ( targowisko Witosa )

Biuro

ul. Chłopickiego 31,
63-400 Ostrów Wielkopolski

Jak skutecznie zwalczyć gryzki?

Jak skutecznie pozbyć się gryzków?

Z naszego poradnika dowiesz się nie tylko w jaki sposób skutecznie pozbyć się gryzków, inaczej też nazywanych psotnikami ze swojego domu lub mieszkania. Ponadto dowiesz się kim właściwie są wspomniane gryzki oraz co sprawia, że tak chętnie zasiedlają się w Twoim otoczeniu. Warto nie bagatelizować ich obecności, gdyż pomimo niewielkich rozmiarów mogą wyrządzić sporo szkód.

Co to jest gryzek? Czym są psotniki?

Gryzki to nic innego jak psotniki zaliczane do owadów, których odmian jest kilka tysięcy. W Polsce występuje niecałe 100 z nich. Jak już pewnie wiesz są one bardzo niewielkich rozmiarów. Ich ciało osiąga rozmiary około 1 cm. Na pierwszy rzut ok można pomylić je z mrówkami, aczkolwiek ich barwa nie jest czarna, a bardziej przypominająca odcienie brązu lub szarości.

Na grzbiecie można zaobserwować drobnej wielkości skrzydła, ale gryzki występujące w naszym otoczeniu pozbawione są zdolności latania. Poruszają się na odnóżach. Niekiedy z racji swojego sposobu poruszania, mylone są z wszami.

Statystycznie gryzki – psotniki żyją maksymalnie rok. Niestety oprócz tego posiadają duże zdolności do składana jaj kilka razy w ciągu roku. Ponadto jedna samica jest w stanie złożyć nawet do 200 jaj.

Dlaczego gryzki są w moim domu lub mieszkaniu?

Gryzki w naszym otoczeniu występują najczęściej w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Często można je spotkać w trudnodostępnych i ciemnych miejscach. Wbrew pozorom nie potrzebują dużej ilości pożywienia. Są w stanie przetrwać bez posiłku nawet 2 miesiące. Biorąc pod uwagę fakt, że żyją około roku, można stwierdzić, iż statycznie żywą się zaledwie 6 razy w ciągu życia. Najczęściej są to pyłki kwiatów, szczątki organiczne innych owadów.

Jakie problemy przynoszą gryzki?

Największym problemem jest ich obecność. Szczególnie uciążliwe są w momencie, gdy jest ich więcej. Psotniki posiadają rozwinięte narządy gębowe, przeznaczone do gryzienia pokarmu. Nie atakują i nie gryzą ludzi. Jedynym zagrożeniem zdrowotnym jest fakt, że mogą przenosić alergeny. Ponadto mogą zanieczyścić żywność zarodnikami grzybów, szczególnie sypki pokarm.

Jak profilaktycznie pozbyć się gryzków?

Gryzki uwielbiają wilgotne miejsca. Dlatego koniecznie należy zlikwidować wszelkiego typu wycieki oraz inne nieszczelności w instalacjach wodnych. Ponadto należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Do tego profilaktyczne usuwanie wszelkiego typu szczelin i regularne odkurzanie.

Domowe sposoby na gryzki

W Internecie zapewne znajdziecie domowe poradniki zwalczania gryzków – psotników. Najpopularniejsze z nich to sporządzanie preparatu z octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej. Tego typu środki przydadzą się do przemywania blatów, płytek na ścianach oraz podłodze. Aczkolwiek z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że tego typu środki nie zawsze będą skuteczną. W większości przypadków nawet chwilowo rozwiążą problem, który powróci ze wzmożoną mocą.

Skuteczne środki do zwalczania gryzków

Na rynku trudno znaleźć typowe preparaty do zwalczania gryzków. W tym przypadku najskuteczniejsze będą środki uniwersalne do zwalczania owadów. Przed zakupem warto jednak poczytać chociażby w Internecie o ich skuteczności lub zamiast do sklepu sieciowego, udać się do sklepu z tego typu ofertą produktową. Na miejscu zostaniemy również poinstruowani w jaki sposób z nich skorzystać. Warto pamiętać, że niektóre środki są tak silne, że podczas ich aplikacji należy opuścić pomieszczenie, a po upływie określonego czasu przewietrzyć pomieszczenie.