TELEFON KONTAKTOWY (+48) 512-322-215
Sklep Stacjonarny

Sklep INSEKTserwis,
ul. Grabowska 29a,
pawilon 11 (targowisko Witosa)

Biuro

ul. Chłopickiego 31,
63-400 Ostrów Wielkopolski

Zwalczanie szkodników drewna z INSEKTserwis

Zwalczanie szkodników drewna to jedna z tych czynności, która w całości powinna zostać wykonana przez wykwalifikowane firmy z użyciem metody IPM – zintegrowane metody zwalczania szkodników. System IPM polega na łącznym użyciu wszystkich dostępnych metod w celu skutecznego niszczenia szkodników. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia.

Co to jest szkodnik drewna?

Szkodnik drewna to jeden z tych przeciwników, który pomimo niewielkich rozmiarów jest w stanie wyrządzić nam bardzo dużo szkód, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Brzmi to groźnie, ale bardzo często jest to bagatelizowane. Szczególnie w sytuacjach, gdzie mamy do czynienia np. z drewnianą konstrukcją dachu.

Niewielkie otwory w konstrukcjach budynków już powinny nas zaniepokoić. Szkodniki drewna żyją w większych skupiskach i posiadają duże zdolności do szybkiego rozmnażania się. Niekiedy zdarza się tak, że winnym ich obecności w swoim otoczeniu jest sam człowiek, który nieświadomie stwarza im idealne warunki do życia poprzez np. złą wentylację poddaszy, nieodpowiedni drenaż wykonanych fundamentów, przecieki z przewodów wodociągowych i z dachu, czy też otwarte przewody wentylacji na poddaszu.

Dezynsekcja szkodników drewna z INSEKTserwis

Usługa dezynsekcji szkodników drewna potrafi być bardzo długim, mozolnym, ale finalnie bardzo skutecznym zabiegiem. Wszystko z uwagi na niewielki rozmiar szkodników drewna, które mogą zająć całkiem spory obszar drewna. Zwalczanie szkodników drewna poprzedzone jest identyfikacją i monitoringiem aktywności przeciwnika. Istnieje bardzo dużo rodzajów szkodników drewna, które różnią się od siebie budową, upodobaniem drewna, zachowaniem, rozwojem itd. Dezynsekcja będzie nieudana, jeśli zabieg nie zostanie zastosowany na wszystkie zaatakowane elementy drewniane.

Prewencyjne zabiegi zwalczania szkodników drewna

– przechowalnie drewna np. w tartakach monitorować okresowo, czy znajdują się w nich szkodniki drewna,

– uszczelnić miejsca przez które mogą przedostawać się szkodniki drewna np. szczeliny w budynkach lub też otwory w siatkach ochronnych,

– nie używać drewna pochodzenia rozbiórkowego do budowy nowych konstrukcji,

– nie wnosić do pomieszczeń mebli mających ślady aktywnej lub też po aktywnej obecności szkodników drewna,

– drewno kominkowe należy przechowywać w znacznej odległości od domu (budowane altanki do składowania drewna nie powinny być styczne z mieszkalnymi budynkami),

– kontrolować wilgotność powietrza w budynku – w szczególności miejsc nie zamieszkałych takich jak strychy, czy piwnice,

– drewno budowlane zabezpieczyć rekomendowanym przez INSEKTserwis środkiem XILIXGEL w celu wytworzenie na drewnie lub w drewnie fizycznej bądź też chemicznej powłoki odcinającej.

Interwencyjne zabiegi zwalczania szkodników drewna

– usunięcie zainfekowanego drewna wraz z owadami, które mogły się rozprzestrzenić,

– usunięcie i trwałe zniszczenie przedmiotów zajętych przez szkodniki drewna,

– użycie pułapek lepowych zbudowanych z kartonowych pasków z nieschnącym i zwabiającym klejem,

– użycie lamp owadobójczych.

Rodzaje szkodników drewna wyrobionego – najczęściej spotykane

Kołatek domowy

Najpospolitszy szkodnik drewna twardego i miękkiego o wilgotności 10-15%. Posiada zdolności do rozwijania się w bardzo starym drewnie. Rzadko występuję w budynkach z centralnym ogrzewaniem z uwagi na zbyt suche powietrze. Kołatek domowy upodoba sobie drewno wolne od grzybów, wilgotne i niezbyt wysokie temperatury otocznia

Samice kołatka domowego składają jaja po kopulacji do kanałów, szpar i rys w drewnie. Dziennie w okresie od 5 do 10 dni samica potrafi złożyć od 15 do 30 jaj. Larwy niepokojone udają martwe osobniki. Dorosłe kołatki domowe żyją od 30 do 35 dni, a do przeżycia nie potrzebują pożywienia.

Ściga dębowa płaska

Chrząszcze pojawiają się często w magazynach drewna i wyrobów pochodzenia drzewnego. W domu pojawiają się jedynie w momencie magazynowania drewna liściastego do kominków. Od momentu pojawienia się w domu nie będą atakowały innych przedmiotów pochodzenia drzewnego. Najczęściej wystarczy wynieść drewno kominkowe na zewnątrz, a wraz z nim zniknie ściga dębowa. Chrząszcze o wydłużonym ciele i charakterystycznych niezwykle długich czułkach, które często sięgają poza odwłok.

Spuszczel pospolity

Szkodnik pojawiający się w więźbie dachowej, w ścianach wykonanych z drewna iglastego, w starych drewnianych ramach okiennych oraz w drewnianej boazerii oraz w podłogach. Spuszczel pospolity żywi się martwym i suchym drewnem iglastym. Rzadko spotykane w zawilgoconym drewnie. Obecność spuszczela pospolitego w drewnie stwierdzić można po odgłosach żerowania w gorące dni. W drewnie silnie zaatakowanym, z którego we wcześniejszych latach wydostawały się postacie dorosłe, obecność można stwierdzić na podstawie kilkumilimetrowych otworów wylotowych, z których wysypuje się mączka drzewna.

Tykotek pstry

Uważany od wielu lat za najgroźniejszego szkodnika drewna. W otoczeniu człowieka występujący głównie w konstrukcjach dachowych. W warunkach naturalnych natomiast w starych i rozkładających się pniach i gałęziach drzew porażonych grzybem – dąb, grab, olcha, buk oraz niektóre iglaki.

Samica tykotka składa po 3-4 jaja na powierzchnię drewna. Szacuje się jej zdolności składania jaj nawet do 200 sztuk w przeciągu całego życia. Przed wieloma laty wierzono, że charakterystyczny dźwięk kołatka symbolizuje nadchodzącą śmierć, o której m.in. wspominał Adam Mickiewicz w IV części Dziadów.

Ściga purpurowa

Chrząszcz pojawiający się głównie w okresie wiosennym w takich miejscach jak: zawalone kłody, saga drzewna, w magazynach oraz w tartakach. Larwy rozwijają się w drewnie drzew liściastych: dęby, buki, graby. Ściga purpurowa może pojawić się w naszym otoczeniu w miejscach takich jak elementy pochodzenia drzewnego użyte do budowy domu np. konstrukcja dachowa (jeżeli nie jest zabezpieczona) oraz w drewnie kominkowym przechowywanym w domu. Ściga purpurowa nie zaatakuje innych przedmiotów wykonanych z drewna. Nie ma reguły czasowej kiedy ten szkodnik może pojawić się w naszym otoczeniu. Może to mieć nawet miejsce kilkanaście lat po jego wybudowaniu. Jeżeli ściga purpurowa pojawi się w naszym otoczeniu w wyniku znoszenia drewna kominkowego, to zwykle do jej pozbycia się wystarczy wyniesie wspomnianego drewna. W przypadku pojawienia się ścigi purpurowej w konstrukcjach dachowych warto wykorzystać XILIX – o czym więcej klikając TUTAJ.

Termit

Termit jest chyba jednym z tych szkodników drewna, którego nazwa mówi nam najwięcej. Potrafi przeżyć w kłodzie i przedmiotach z drewna bez dostępu do wody. Odpowiada za uszkodzenia drewna w meblach oraz w konstrukcjach budynków. Termit wewnątrz drewna drąży krótkie korytarze i komory, w których wychowuje larwy. Bardzo często porównywane są do mrówek z uwagi na zdolności organizacyjne. Dzielą się w kasty, z których każda odpowiedzialna jest za inne zadania. Termity na ogół żerują wewnątrz drewna. Ich działanie widoczne jest po dłuższym czasie, kiedy drewno zaczyna pęcznieć i pęka.

Preparat Xilix gel

Preparat Xilix gel skutecznie likwiduje wszystkie rodzaje szkodników drewna, które zalęgły się w konstrukcjach budynków itp. Oprócz tego, że skutecznie zlikwiduje żyjące szkodniki drewna, to również uniemożliwi wyklucie się nowych ze złożonych jaj przez samice.

Preparat Xilix gel jest bezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt domowych pod warunkiem, że zostanie zastosowany zgodnie z wytycznymi producenta. Zaleca się, a wręcz nakazuje, aby środek do likwidacji szkodników drewna został rozprowadzony przez wykwalifikowane firmy jak INSEKT serwis. Posiadamy certyfikat producenta, dzięki czemu jesteśmy odpowiednim serwisem do walki z tego typu szkodnikami.

W naszej opinii jest to jeden z najskuteczniejszych środków do zwalczania szkodników drewna na rynku. Ponadto jego aplikacja nie wiąże się z koniecznością ingerencji fizycznej w strukturę drewna (wykonywanie odwiertów) oraz wbrew pozorom nie jest tak bardzo czasochłonna, jak inne metody.

Wycenę dokonujemy indywidualnie, w zależności od skali i rodzaju problemu. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na ten temat.

xilix gel beczka

Skontaktuj się z nami i dowiedz się jaki środek będzie odpowiedni dla rozwiązania Twojego problemu ze szkodnikami drewna. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam dostosować strategię działania do rozpoznanego problemu.

 

Usługa zwalczania szkodników drewna na terenie całej Polski!