Poznaj metody ochrony drewna przed szkodnikami

Jak zabezpieczyć się przed obecnością szkodników drewna?

Szkodniki drewna to owady, które pomimo niewielkich rozmiarów potrafią wyrządzić ogromne szkody. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić, żeby się przed nimi skutecznie zabezpieczyć, to dobrze trafiłeś. Oczywiście najprostszą odpowiedzą byłoby stwierdzenie, żeby drewno należy zaimpregnować. Zdarza się jednak tak, że w trakcie montażu więźby dachowej oraz innych elementów stolarki o tym nie pomyśli i wtedy powstaje nie mały problem.

Impregnacja drewna to pojęcie bardzo szerokie i wydawać by się mogło, że każda z metod będzie skuteczna. Tak niestety nie jest, a wpływ na to ma kilka czynników. Zacznijmy od tego, że samych rodzajów szkodników drewna jest bardzo wiele, a do walki z każdym z nich zalecana jest inna metoda. Ponadto wpływ ma na to również samo drewno – miejsce gdzie się znajduje lub docelowo będzie znajdowało, jego wilgotność oraz wcześniejsza obróbka.

Nie od dziś wiadomo, że stwierdzenie „Mądry Polak po skodzie” bardzo często sprawdza się w naszym codziennym życiu. Podobnie jest w temacie szkodników drewna. Skuteczniej jest działać profilaktycznie oraz wcześnie rozpoznać problem, niż zmagać się ze szkodnikami drewna w momencie, kiedy drewno zostanie mocno nadszarpnięte przez niechcianych gości.

Profilaktyczne metody zabezpieczenia przed szkodnikami drewna

Jeżeli chodzi o profilaktyczne metody zabezpieczeń przed szkodnikami drewna, to należy wymienić kilka zabiegów, procesów lub metod, które mogą pomóc nam skutecznie odstraszyć niechcianych gości lub też utrudnić im zadanie. Za takie z pewnością uznamy:

– zabezpieczenie pomieszczeń przed zawilgoceniem

– stworzenie systemów doprowadzani świeżego powietrza

– unikania suszenia prania w pomieszczeniach zamkniętych

– częste wietrzenie pomieszczeń

– niewykorzystywanie elementów drewnianych z rozbiórki

Chemiczne zabezpieczanie drewna przed szkodnikami

Taka metoda zabezpieczenia drewna polega na zastosowaniu środka chemicznego o długotrwałym okresie działania. Jego działanie polega na likwidacji szkodników drewna poprzez bezpośredni kontakt oraz zatrucia ich układu pokarmowego. W obecnych czasach producenci odchodzą już od produkcji chemicznych środków do likwidacji szkodników drewna, które uwalniałyby nieprzyjemne dla nich opary. Niestety tego typu preparaty mogą mieć również negatywny wpływ dla zdrowia oraz życia człowieka. Zaleca się używanie środków, które można bezpośrednio można rozprowadzić na powierzchni drewna.

Powierzchniowe metody zwalczania szkodników drewna

Metoda powierzchniowa bardzo skuteczna, ale tylko pod jednym warunkiem – drewno nie zostało wcześniej opanowane przed szkodniki drewna. Każda warstwa lakieru oraz farby stanowi warstwę ochroną dla pokrytej powierzchni. Jednak należy pamiętam również o tym, że co jakiś czas należy zabezpieczoną powierzchnię odświeżyć, poprzez ponowne nałożenie wspomnianych środków. Warto mieć również na uwadze, że w trakcie użytkowania lakier oraz farba mogą zostać przetarte, przez co drewno będzie narażone na ingerencję szkodników.

Metody impregnacji głębokiej w zwalczaniu szkodników drewna

Metoda impregnacji głębokiej może okazać się znacznie skuteczniejsza od wspomnianej wcześniej metody powierzchniowej. Wszystko z względu na zakres zabezpieczenia, a w zasadzie głębokość, która wynosi powyżej 10 mm. Zalecana jest dla elementów drewnianych, które w szczególności mogą zostać z biegiem czasu narażone na ewentualne ataki szkodników drewna.

– kąpiele zimna

– kąpiel gorąca

– sucha impregnacja

– pastowanie

– bandażowanie

– opalanie

– moczenie

– smołowanie

Pierwsze 2 metody dotyczą kąpieli, natomiast pozostałe tyczą się technik dyfuzyjnych. W celu wykonania tej metody, drewno musi posiadać odpowiednią wilgotność na poziomie 30%. Następnie drewno zanurzane jest w wodzie zawierające środki impregnujące, które przenikają wewnątrz.

Jakie drewno atakują szkodniki drewna:

Nie ma reguły oraz ustępstw jeżeli chodzi o drewno, które mogłoby zostać mniej narażone na obecność szkodników drewna. Oczywiście każda grupa szkodników drewna ma inne upodobania i preferencje, co do warunków, w których czują się najlepiej. Natomiast szkodniki drewna najczęściej atakują:

– surowiec z młodych o dużej powierzchni bielastej

– miękkie drewno – łatwe w drążeniu

– drewno niezabezpieczone

– surowiec niedokładnie obrobiony

– drewno złej jakości – chore

– drewno o pochodzeniu z rozbiórki starych domów

– drewno składowane w nieodpowiednich warunkach

– surowiec zawilgotniały

– drewno zapleśniałe i zagrzybione

Dlaczego szkodniki drewna pojawiają się w drewnie?

Szkodniki drewna atakują drewno za pomocą narządu gębowego, przy pomocy którego drążą tunele, a następnie pozostawiają odchody. Ich celem jest pozyskanie składników pokarmowych, aby larwa mogła się rozwijać. Cennymi zasobami są dla nich elementy drewniane z dużą ilością witamin, białka, cholesterol. Najbardziej narażone będzie zawsze drewno młode z dużą ilością bieli. W takim drewnie najczęściej zadomowiają się spuszczele pospolite oraz miazgowce.

Drewno zagrzybiałe oraz zapleśnione również będzie idealnym miejscem do rozwoju szkodników drewna. W takim drewnie znajduje się sporo składników odżywczych pochodzących z grzybni. Wspominaliśmy już o tym, że drewno nie powinno znajdować się w miejscach, gdzie będzie narażone na zawilgocenie. Takie warunki będą sprzyjały powstawaniu właśnie pleśni oraz grzybów.

Jeżeli chcesz uniknąć wszelkich problemów ze szkodnikami drewna lub masz już teraz z nimi problemy, to zalecamy kontakt z nami w celu zamówienia specjalistycznej usługi likwidacji szkodników drewna.