Zwalczanie kleszczy w ogrodzie, w parkach, na placach zabaw
Zwalczanie kleszczy w prywatnym ogrodzie lub na terenach zielonych użyteczności publicznej powinno zlecić się profesjonalnej firmie z doświadczenie oraz posługującej się odpowiednimi preparatami. My oczywiście rekomendujemy usługi naszej firmy INSEKTserwis. Posiadamy odpowiednią wiedzę oraz skuteczne preparaty, których nie zakupisz w sklepie ogrodniczym.
Cechą charakterystyczną wykorzystywanych środków do zwalczania kleszczy poprzez oprysk, zamgławianie, czy też aplikację jest ich skuteczność. Są to środki dla firm zajmujących się tego typu usługami.
Warto również wiedzieć, że metoda zwalczania kleszczy uzależniona jest od warunków, w których one występują. Uwagę należy zwrócić m.in. na temperaturę powietrza oraz porę dnia, chociażby ze względu na pszczoły, które są pod ochroną. Ponadto nadużywanie i niewłaściwe używanie środków do zwalczania kleszczy może wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne.
Rośliny odstraszające kleszcze – poznaj i skorzystaj
Najskuteczniejszymi metodami w zwalczaniu kleszczy są te związane z substancjami chemicznymi. Istnieje jednak kilka tradycyjnych metod, które w jakimś stopniu będą skuteczne, ale 100% gwarancji nie dają. Jedną z nich są np. rośliny, które ze względu na swoje właściwości odstraszają kleszcze:
Kocimiętka – wydziela olejki eteryczne odstraszające owady oaz pajęczaki żywiące się krwią.
Wrotycz – również wydziela zapach odstraszający kleszcze. W jej przypadku może być wykorzystana również w formie wywaru, który zostanie wykorzystany jako oprysk.
Tatarak – zawiera azoran, który jest składnikiem środków odstraszający kleszcze.
Cebula i chrzan – intensywny zapach odstrasza kleszcze.
Profilaktyczne zabezpieczanie się przed kleszczami
Wiedz, że ukłucie kleszcza może doprowadzić do poważnych chorób zakaźnych, a nawet powikłań. Dlatego ważne, aby wybierając się np. do lasu na spacer odpowiednio zabezpieczyć się przed ukłuciem kleszczy. Poznaj kilka praktycznych porad, które zabezpieczą Ciebie przed negatywnymi konsekwencja:
Zadbaj o odpowiedni ubiór – sugerujemy ubierać odzież dobrze przylegającą do ciała lub zakończoną ściągaczami. Warto również pomyśleć o zakrytym obuwiu oraz czapce.
Załóż jasną odzież – nie chodzi tutaj o to, że kleszcze w jakiś sposób upodobały sobie któryś kolor, ale o fakt, że na jasnej odzież łatwiej będzie je ewentualnie zaważyć.
Unikaj wysokiej roślinności – staraj się przemieszczać po ścieżkach lub miejscach, gdzie występuje niska roślinność. Wysoka roślinność to miejsca, gdzie istnieje wysokie ryzyko występowania kleszczy.
Stosuj środki do odstraszania kleszczy – wybieraj sprawdzone i rekomendowane produkty do odstraszania kleszczy w formie sprayu.
Zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – to najbardziej skrajne rozwiązanie, dzięki któremu profilaktycznie zabezpieczysz swój organizm.
Źródło grafiki: Ministerstwo Zdrowia – www.gov.pl
Jak samodzielnie usunąć kleszcza?
Wiele osób decyduje się samodzielnie usunąć kleszcza, który wkuje się w ich ciało. Oczywiście można tak postąpić lub udać się do punktu pomocy, gdzie zrobi to specjalista. Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie usunąć kleszcza, to wiedz, że jego niewłaściwe usunięcie może doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla Twojego organizmu, a nawet właściwe usunięcie nie zwalnia Ciebie od bagatelizowania sprawy. Poznaj podstawowe zasady usuwania kleszczy:
1.Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji miejsca, w który wkuł się kleszcz. W aptece alternatywnym rozwiązaniem dla kleszczy są pompki ssące lub plastikowe „kleszczołapki”.
Uwaga: Metalową pęsetą możesz rozciąć kleszcza przez co utrudnisz sobie zadanie.
2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
3. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.
Uwaga: Wiedz, że nie możesz próbować usuwać kleszcza palcami oraz nie próbować korzystać z substancji tłustych. Ewentualne zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) u kleszcza, może doprowadzić do jego wymiotów i przedostaną się bakterii oraz wirusów do ciała ukłutego.
Źródło grafiki: Ministerstwo Zdrowia – www.gov.pl