Jak zwalczyć osy i szerszenie w ogrodzie?

Skuteczne zwalczanie os i szerszeni w ogrodzie

Osy i szerszenie słusznie uznawane są za bardzo niebezpieczne owady. Jednak wbrew pozorom nieatakowane nie stanowią dla nas większego zagrożenia. Zdarza się, że źle odczytana nasze intencje przez owady mogą doprowadzić do wyrządzenia wielu szkód. Osy i szerszenie kiedy wyczują, że zostały zaatakowane przystępują do obrony, a że najlepszą obroną jest atak… Niebezpieczeństwo gwarantowane.

Największe zagrożenie stanowią osy i szerszenie, które zadomowią się w naszym otoczeniu np. w ogrodzie. Wystarczy, że nasze dzieci będą przebywały w otoczeniu ich gniazd i może dojść do tragedii. Owady mogą odczytać energiczne ruchy człowieka (np. podczas zabawy dzieci) jako atak. Jak zatem skutecznie ochronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Poznaj skuteczne metody zwalczania os i szerszeni w ogrodzie.

Preparaty owadobójcze na osy i szerszenie w ogrodzie

Jedną z najpopularniejszych metod w zwalczaniu os i szerszeni w ogrodzie są liczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych oraz marketach, jako produkty sezonowe. Najczęściej w formie sprayu gotowe do samodzielnego użytku. Środek zawiera trujące lub odstraszają substancje na owady do zastosowania według instrukcji. Niektóre preparaty przeznaczone są do użytku bezpośredniego tj. do spryskania gniazda lub innych siedlisk owadów. Środki odstraszające osy i szerszenie mogą być aplikowane na kilka sposobów. Można nimi spryskać miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się owady w ogrodzie i gdzie mogą założyć gniazdo (szczeliny, rynny, konstrukcje dachowe itd.) lub też zabezpieczyć ramy okien i drzwi. Tego typu środki działają od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od produktu oraz warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Jeżeli spadnie deszcz, a woda zajdzie w interakcję z preparatem, to można spodziewać się jego spłukania.

Pamiętaj, żeby przed samodzielnym użyciu preparatów do zwalczania os i szerszeni w ogrodzie, zapoznać się dokładnie z instrukcją producenta lub zapytać specjalisty o poradę. Niewłaściwe korzystanie z tego typu środków może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.

Profesjonalne zwalczanie os i szerszeni w ogrodzie

Może zdarzyć się tak, że samodzielne zwalczanie os i szerszeni w naszym ogrodzie nie będzie takie łatwe, a nawet wręcz niemożliwe. W przypadku kiedy mamy do czynienia z dużym gniazdem lepiej nie ma, co zgrywać odważniaka, tylko skontaktować się z fachowcami w tej dziedzinie np. z nami. Skutecznie i bezpiecznie dla wszystkich osób zlikwidujemy gniazdo. Mamy w tym duże doświadczenie oraz posiadamy specjalistyczne preparaty, niedostępne w sprzedaży komercyjnej. Ponadto nasze „skafandry” ochronią nas przed ewentualnym użądleniem.

Uwaga: Utarło się, że wystarczy zadzwonić do straży pożarnej, a strażacy rozwiążą za nas problem. Niestety tak to nie działa. Straż pożarna może podjąć się interwencji z zwalczaniu os i szerszeni tylko w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego. Sama obecność gniazda nie jest wystarczającym powodem. Tak, jak już wspominaliśmy, osy i szerszenie nie zaatakują nas bez powodu, więc ich gniazdo nie stanowi podstawy do interwencji strażaków.

Domowe sposoby przeganiania os i szerszeni z ogrodu

W Internecie niektórzy chcąc zaoszczędzić szukają domowych sposobów zwalczania os i szerszeni. Od razu mówi, że jest to głupi pomysł. Dlaczego? Większość poradników kończyć się poradami typu likwidacji os poprzez: zalanie, podpalenie, zadymienie racą dymną. Każda z tych metod faktycznie naruszy gniazdo, ale rozsierdzi owady, które w furii przystąpią do ataku. Domowym sposobom mówimy zdecydowane nie!