TELEFON KONTAKTOWY (+48) 512-322-215
Sklep Stacjonarny

Sklep INSEKTserwis,
ul. Grabowska 29a,
pawilon 11 ( targowisko Witosa )

Biuro

ul. Chłopickiego 31,
63-400 Ostrów Wielkopolski

Omacnica spichrzanka – wygląd o jak zwalczać mole spożywcze

Co to jest omacnica spichrzanka?

Omacnica spichrzanka potocznie nazywana molem spożywczym, to nic innego jak motyl nocny (ćma omacnicowata). Nie bez powodu nazywana również szkodnikiem domowym, gdyż bardzo często w otoczeniu człowieka żeruje w produktach spożywczych typu cukier, kasza lub mąka.

Mole spożywcze posiadają dwie pary skrzydeł. Pierwsza z nich charakteryzuje się żółtawym ubarwieniem. Z kolei druga bardziej nawiązuje do czerwieni i wzbogacona jest o szaroniebieskie paski. Skrzydła posiadają również charakterystyczne włoski, dzięki czemu łatwo rozpoznać mole.

Samice składają koloru białego, a ich rozmiar nie przekracza nawet 1 mm. Wykluwane z nich gąsienice są koloru białego z brązową główką. Poczwarka gąsienicy osiąga około 7 mm długości i przybiera brązowego zabarwienia.

zwalczanie moli spożywczych

Szkodliwość omacnicy spichrzanki

Zwalczanie omacnicy spichrzanki jest bardzo ważne. Owady w otoczeniu człowieka potrafią wyrządzić bardzo dużo szkód. Największym niebezpieczeństwem jest ich bytowanie w produktach spożywczych: cukier, mąka, kasza. Ich obecność oznacza zanieczyszczenie pokarmu swoimi odchodami, złożonymi jajkami oraz martwymi ciałami. Po takim kontakcie pokarm praktycznie w całości nadaje się do wyrzucenia, gdyż z substancji sypkich ciężko skutecznie wybrać niechciane zanieczyszczenia.

mole w pokarmie

Zwalczanie moli spożywczych – omacnicy spichrzanki

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania omacnicy spichrzanki jest dobra profilaktyka. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie pokarmu to rekomenduje przechowywanie jej w zamkniętych naczyniach. Nie tylko będzie bezpieczna przed owadami, ale również wilgocią.

W walce z molami spożywczymi polecamy natomiast sprawdzone i skuteczne środki o dezynfekcji pomieszczeń oraz przeznaczone typowo do walki z molami spożywczymi. Innym sposobem, który w naszym otoczeniu może być trudny do wykonania metodami naturalnymi jest wygrzewanie pomieszczeń do temperatury przekraczających 50°C lub zmrażania pomieszczeń do -15°C.

Inną metodą walki z omacnicami spichrzanki są promienie ultrafioletowe oraz podczerwieni. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalistyczne lampy do walki z owadami lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy. Pamiętajmy jednak jeszcze raz, że najskuteczniejsza metodą w walki z omacnicą spichrzanką jest profilaktyka.

Skuteczne zwalczanie moli INSEKTserwis - skontaktuj się z nami

Skorzystaj z naszej wiedzy oraz doświadczenia w zwalczaniu moli.
Skontaktuj się z nami (+48) 512-322-215.